מהפכת ההדרכה המתוקשבת שינתה את הדרך בה אנו מסתכלים על ידע ועל הקניית מיומנות. כתוצאה מכך, מערכות ניהול למידה (LMS-Learning Management Systems) מעוררות עניין הולך וגובר, בשאיפה לנהל ולהטמיע את הלמידה באופן שיטתי ויעיל.

בחירת מערכת ניהול למידה שתתאים לצרכים ולתקציב שלכם יכולה להיות משימה לא פשוטה. יש הרבה מערכות כאלה בשוק, כל אחת מתיימרת להציג את היכולות החדישות ביותר, לכל אחת יתרונות משלה, ובאמת שקשה לבחור.

יש לקחת בחשבון לא מעט דברים כשבוחרים מערכת ניהול למידה: מערכת מבוססת ענן או מערכת קוד פתוח, יכולות ליצירת אינטראקציה עם הלומדים, מודל תמחור, אפשרויות תמיכה, ועוד…

מבין כל המערכות הקיימות כיום בשוק, מאמר זה יציג כמה מערכות ששווה להכיר; לא כי הן הטובות ביותר (זה ממש לא בהכרח מה שמתאים לכם) אלא במטרה להציג מגוון. גם אם הן לא יתאימו לכם בדיוק, תוכלו להבין טוב יותר אילו תכונות לחפש ואיך לבחור את מערכת ניהול הלמידה הכי נכונה עבורכם.

Adobe Captivate Prime

זוהי אחת המערכות מבוססות הענן המומלצות שקיימות כיום בשוק. מערכת זו מתבלטת בממשק נוח, ומספקת מגוון כלים יעילים ללמידה. היא מאפשרת מעקב אחר התקדמות הלומד, הקצאה גמישה של יחידות (מודולים), ופתיחה או סגירה שלהן. יתר על כן, המערכת כוללת שתי תכונות ייחודיות שתומכות בלמידה: אפשרות להוספת הערות תוך כדי השיעור, ולוח מחוונים עדכני שמיידע על משימות ממתינות ועל רמת ביצועים.

מה עוד? אפשר ללמוד אונליין ואופליין, וגם דרך הנייד. מודל התשלום הוא 4 דולר למשתמש לחודש, ותוכלו להתנסות במערכת בחינם ל-30 יום. מה שיכול להוות חיסרון עבור חלק מכם (סליחה אם זה מאכזב אחרי כזה build-up): המערכת לא תומכת כרגע בעברית…

Docebo

מערכת ניהול למידה זו, גם היא מבוססת ענן, זכתה למוניטין והיא נמצאת בשימוש חברות גדולות בעולם. היא פותחה בדגש על מעורבות משתמש גבוהה, מתוך הבנת הכוח שבמשחוק תהליך הלמידה (gamification). היא מכילה ניקוד, פרסים ותגיות, שעוזרים לשמר את המוטיבציה ללמוד.

המערכת מתממשקת עם כלים שונים לשיחות וידאו אונליין, וזה פתרון טוב למי שרוצה לשלב למידה סינכרונית. אפשר להשתמש בה גם למכירת קורסים אונליין (היא מכילה מערכת סליקה). המחיר נע מ-170 דולר בחודש ל-50 משתמשים ל- 440 דולר לחודש ל-350 משתמשים. אפשר להתנסות בה בחינם למשך 14 יום.

מערכות לניהול למידה
Moodle

זוהי מערכת קוד פתוח, מה שאומר, בין היתר, שהיא לגמרי בחינם. המערכת נמצאת בשימוש נרחב בעולם ובישראל, ומשרתת את רוב האוניברסיטאות בארץ. חוץ מזה שהיא חינמית, כדאי גם לציין שהמערכת מגיעה עם אפליקציה מותאמת למובייל.

היא די ידידותית למשתמש, מפני שניתנת הדרכה מפורטת ברשת, ויש קהילת משתמשים גדולה ברחבי העולם שאפשר להתייעץ איתה. היא גם גמישה – בגלל שהיא כתובה בקוד פתוח, אפשר לשנות את הקוד כדי שהמערכת תעשה מה שאתם רוצים. יש מאות תוספים ברשת שאפשר להלביש עליה כדי לשדרג אותה.

Blossom

מערכת כחול לבן שנמצאת בשימוש על ידי חברות מובילות בישראל (כמו בזק בינלאומי, צים, YES, משרד המשפטים ועוד) ובמדינות רבות ברחבי העולם. זו מערכת לניהול הידע בארגון (לא רק הלמידה) והיא כוללת מחולל סקרים, שאלונים ומבחנים, כלים לניהול משאבי אנוש וכלים לניהול פרויקטים ועוד. מערכת הניהול ידידותית וקלה לשימוש. למרות שכל החומרים באתר הם באנגלית, המערכת מתורגמת לעברית ותומכת בכתיבה בעברית.

Learndash

ויש גם פתרונות יותר פשוטים וזולים. זהו, לדוגמה, תוסף של ו'ורדפרס והוא מתאים במיוחד לעסקים קטנים ובינוניים, שיש להם אתר מבוסס ו'רדפרס. יחסית לעלות הנמוכה שלו (כ-150 דולר לרישיון), הוא מכיל מגוון יכולות חשובות של מערכות ניהול למידה: ניהול קורסים ומשתמשים, שאלונים עם תבניות אינטראקציה שונות (גרירה, מיון, רב ברירה וכו'), מערכת לשליחת מסרים ועוד.

לסיכום, ישנם סוגים שונים של מערכות ניהול למידה, שמתאימות לצרכים שונים. חשוב לוודא שמערכת ניהול הלמידה שבוחרים תאפשר להשיג את מטרות הלמידה. כאשר מדובר בארגון – חשוב מאוד שהיא תתממשק עם מערכות רלוונטיות נוספות. בכל מקרה, כדאי לבחור בפלטפורמה שמשלבת את מיטב היכולות, ביחד עם תמיכה טכנית. אל תתפשרו על איכות התמיכה! ועצה אחרונה: צרכים עשויים להשתנות והעולם הזה הולך ומתפתח; לכן, כדאי לבדוק טוב טוב מה מערכת ניהול למידה שתתאים לכם בראייה רחבה ולטווח הרחוק.

מכירים מערכות LMS? מוזמנים להוסיף חוות דעת בתגובות למטה.

מערכת לניהול למידה