העובדה שיותר ויותר אנשים בעולם עושים שימוש במדיה החברתית מעידה על תפקידו המשמעותי של השיח החברתי ברשת עבור אנשים רבים. המדיה החברתית יכולה להפוך לשחקן מרכזי בענף ה-elearning. במאמר זה אסקור את יתרונות השימוש בקבוצות דיון בלמידה מקוונת ואציע רעיונות לשימושים יצירתיים, שיגבירו את מעורבות הלומדים וייצרו למידה חווייתית יותר.

קבוצות דיון הן כלי שמאפשר ללומדים להתחבר ולשתף פעולה בכל מקום ובכל זמן. בקבוצת דיון לימודית אפשר להחליף דעות, לשאול שאלות, לדון בדילמות, לבחון סוגיות מכיוונים שונים, לשתף בתובנות מתהליך הלמידה, לתת ולקבל משוב וליצור תוצרי למידה משותפים. קבוצת דיון מספקת ללומדים מרחב בטוח שבו יכולה להתבצע למידת עמיתים.

בין אם מדובר בקבוצת דיון שמלווה תהליך למידה סינכרוני או א-סינכרוני, בקבוצת דיון שהיא חלק אינטגרלי מסביבת הלמידה המקוונת או בכזאת שיושבת על פלטפורמה חיצונית (כדוגמת פייסבוק) – האינטראקציה בין הלומדים עשויה לגרום ללומדים להיות פעילים יותר, ולהגביר את המעורבות שלהם בתהליך הלמידה.

למעשה, קבוצת דיון אף עוזרת למרצים להבין את רמת הידע של הלומדים, את התחושות שלהם, לקלוט אי-הבנות, להנחות את הלומדים, לתמוך ולסייע להם בתהליך הלמידה.

איך להשתמש בקבוצות דיון בתהליכי למידה?

הנה כמה טיפים חשובים שיעזרו לכם ליצור קבוצת דיון שתתמוך בלמידה:

פתרונות למידה מתוקשבים
1. לבחור את הפלטפורמה המתאימה

רשת חברתית ללמידהכשאתם מאפיינים את אסטרטגיית ההדרכה שלכם, כדאי שתבחרו את הפלטפורמה בהתאם למטרות הלמידה ולצורכי קהל היעד.

אם בכוונתכם לפרסם מאמרים ולהזמין את הלומדים להוסיף תגובות – בלוג הוא הכלי המתאים. אם אתם רוצים לכתוב פוסטים קצרים יותר, פורום שמאפשר שרשור הודעות מתאים יותר. אם הקהל שלכם "שוחה" בפייסבוק, אולי כדאי לבחור במה שהוא מכיר. אפשר ליצור בפשטות קבוצות גם ב-Google וב-Linkedin ולהזמין את הלומדים להיות חברים בקבוצה.

רשת חברתית ללמידה
2. להגדיר את כללי המשחק מראש
מה משך הזמן שבו יתקיים הדיון? מה התדירות שבה אתם מצפים מהלומדים להשתתף בקבוצה? האם כל משתתף יכול להעלות פוסט בכל נושא או רק בנושאים מסוימים? ואולי רק לחלק מהמשתתפים מותר לפתוח שרשור? האם יש חובות ספציפיות (למשל – אחת לשבוע כתיבת משוב ואחת לשבוע כתיבת פוסט התייעצות)? האם יש תוצרים צפויים (למשל – מסמך שיתופי)?

אחד המפתחות החשובים ביותר להצלחה בשילוב פורומים בלמידה מקוונת הוא לתאם ציפיות מראש. הלומדים חייבים לדעת מה התפקיד שלהם בקבוצת הדיון, ומהם כללי השיח בתקשורת עם העמיתים שלהם (חשוב להקפיד על שפה מכבדת!). כדאי גם ליצור לוח זמנים קבוע להעלאת פוסטים – למשל, מדי יום ראשון. לומדים עלולים להתמהמה אם אין לוח זמנים מוגדר.

קבוצות דיון
3. לנהל את הדיון, לא לשלוט בו

קבוצת הדיון אמורה לאפשר ללומדים לשתף זה את זה ברעיונותיהם ולחקור את הנושא הנלמד. לכן, המעורבות שלכם כמנהלי הקבוצה צריכה להיות מינימלית. זה אומר שכדאי להוסיף פוסט עם שאלה או עם רעיון מעוררי מחשבה ולתת לדיון להמשיך להתפתח עד כמה שאפשר בלעדיכם. במקרה של סטייה

מהנושא, תוכלו להוסיף תגובה משלכם ולפתוח שרשור חדש כדי לשמור על הסדר. בעיקרון, השאיפה היא שתהיו צופים מהצד במתרחש ושתתנו ללומדים לבטא את עצמם.

4. ליצור קבוצות קטנות, במיוחד לקהלים שפחות מנוסים בדיונים קבוצתיים

כאשר הקבוצה רבת משתתפים, כדאי לחלק אותה לקבוצות דיון קטנות יותר. זה ימנע ממשתתפים "שקטים" יותר להיעלם בתוך בליל התגובות, מה גם שבקבוצות אינטימיות יותר קל להיפתח ולשתף בהתלבטויות. להרבה אנשים קשה לשתף בחוויות בפורום פתוח לקהל הרחב, כי הם חוששים שישפטו אותם. כדאי לתת על זה את הדעת ולהתאים את גודל הקבוצה למשתתפים.

אם אתם רואים שחלק מהמשתתפים לא פעילים, כדאי לפנות אליהם באופן אישי ולברר אם קבוצה קטנה יותר תעזור להם.

קורסים מקוונים
5. להגביר מעורבות

הדרכה מתוקשבתכדי לשמור על ערנות ומעורבות, מומלץ לשלב קישורים לסרטונים, שירים, תמונות, מאמרים וכדומה. כדאי להיות כמה שיותר יצירתיים – זה ימשוך את הקהל ויגרום לו להיות משתתף פעיל יותר. הנה כמה רעיונות:

– לשאול חידות
– לשחק משחק קבוצתי
– להוסיף קישורים לחומרים שכבר נלמדו כדי לרענן את הזיכרון
– לצטט דברים שלומדים כתבו במקומות שונים (אנשים אוהבים לקבל הכרה, ולכן סביר להניח שגם בדרך זו תגבירו את המעורבות שלהם)
כמובן שכל אסטרטגיה שתיבחרו צריכה להיות רלוונטית לנושא.

לסיכום, קבוצת דיון יכולות להיות פלטפורמה מעולה ליצירת חיבורים בין המשתתפים בתהליך הלמידה. השיח יוצר תחושה של קהילה, מעודד חשיבה ביקורתית ושיתופיות.

קבוצת דיון מתאימה במיוחד ללומדים שאין להם הרבה מוטיבציה ללמוד, או שדעתם מוסחת בקלות. הוספת קבוצת דיון ללמידה המקוונת מסייעת להתאים את הלמידה ללומדים בעלי סגנונות למידה שונים.

היות שקבוצות דיון הן א-סינכרוניות, מנקודת המבט של המרצה הן נוחות מאוד לשימוש. המשמעות היא שיש זמן לחשוב על התשובות, לנסח ולהגיב בזמן שנוח לכם. עם ניהול נכון, קבוצות דיון יכולות לשפר את חוויית הלמידה של הלומדים באופן דרמטי.

הדרכה מתוקשבת