עדי סימון בר
רוב החברות והארגונים כיום בארץ יודעים שכדאי לפתח לומדות בסטוריליין. זה חוסך זמן וכסף, מגביר אפקטיביות ומעשיר את הארגון. יחד עם זאת, ידוע גם שכדי להיות אפקטיבית, על הלומדה להיות אינטראקטיבית; היא צריכה "לתקשר" עם הלומד, למשב אותו, להזמין אותו לבצע פעולות.

האפקטיביות תגבר ככל שהלומד יחווה וייהנה. מאחר שאלמנטים משחקיים מגבירים את ההנאה ויוצרים הנעה, כדאי שהלומדה גם "תשחק" עם הלומד. במאמר זה אסקור 4 טכניקות למשחוק (gamification) לומדות בסטוריליין (Articulate Storyline).

טכניקה ראשונה: סיפור מסגרת

סיפור מסגרת נותן ללומד הרגשה שהוא "נכנס" לעולם אחר, עולם בדוי דמוי מציאות. אפשר ליצור סיפור מסגרת שיגרום ללומד להיות באינטראקציה אתו; למשל, להזמין את הלומד לפצח תעלומה באמצעות הפעילויות בלומדה.

כדאי שסיפור המסגרת יהיה מבוסס על אלמנטים מהחיים – בעיות במציאות שצריך לפתור. זה יגביר את המוטיבציה של הלומד להשתמש בלומדה, משום שיוכל להשתמש בנלמד גם בחייו האמתיים. בסיפור המסגרת כדאי גם לתת כללים, אם ישנם כאלה.

טכניקה שנייה: משחק תפקידים

במקום להסביר על, עדיף לעשות את. כך לומדים הרבה יותר טוב. זה אומר שבמקום להסביר לעובד איך עליו להתנהג במצב מסוים, עדיף להזמין אותו לפעול על גבי הלומדה כפי שהוא אמור לפעול במציאות.

2 דוגמאות למשחקי תפקידים בלומדות לארגונים:
– לומדה הכוללת תמונה של אירוע שבו הארגון השתתף או אמור להשתתף, ולהזמין את הלומד לבחור בפעולות שהיה מבצע בסיטואציה זאת במציאות.
– בלומדה בנושא מיומנויות תקשורת בין-אישיות, דמות מצולמת או מאוירת מדמה תקשורת ממשית עם הלומד.

טכניקה שלישית: הוספת טיימר

מה לעשות? אנחנו אוהבים לשחק כנגד הזמן… כשאנחנו יודעים שעלינו לבצע משימה כמה שיותר מהר, אנחנו בדרך כלל נמרצים יותר ומעורבים יותר. בעיניי, כדאי לא להגזים עם הטכניקה הזאת, אבל לפעמים היא ממש מעוררת. תופתעו עד כמה הוספת שעון חול או טיימר למשימה בסטוריליין יכולה לשפר ביצועים.

טכניקה רביעית: משוב חווייתי- משחקי

כדאי לגוון באופני מתן המשוב. הנה 2 רעיונות שיכולים לתמוך במשחוק המשוב:

ניקוד – במקום נקודות, אפשר להעניק שטרות של דולרים, יהלומים, קופונים וכדומה.
רמות – הוספת רמות לתהליך הלמידה מייצרת אצל הלומד הרגשה שהוא מתקדם לקראת סוף המשחק.

לסיכום, מומלץ להוסיף ללומדות אלמנטים משחקיים כדי לייצר עניין ולהגביר מעורבות. במאמר הופיעו 4 טכניקות למשחק לומדות: יצירת סיפור מסגרת ומשחקי תפקידים, הוספת טיימר ומשובים מגוונים. חשוב להדגיש, שבכל אחת מהטכניקות שהוזכרו כדאי להשתמש במינונים מדויקים, ובהתאמה לקהל ולתוכן של הלומדה.

למשחק לומדה אינטראקטיבית
משחקים בלומדות