יצירת קורס וירטואלי איכותי היא, לתפיסתי, מעשה אמנות. כדי להצליח, חשוב שהקורס יכלול כמה היבטים חשובים, שיהפכו אותו לקורס מעניין, לחוויה שמעודדת מעורבות גבוהה. מה הטכניקות שבהן כדאי להשתמש כשמפתחים קורס וירטואלי? מה יבטיח את התמורה הטובה ביותר על ההשקעה שלך?

1. לבחור נושא מעניין
איך לבחור נושא לקורס שיעניין הרבה אנשים? זאת שאלת מיליון הדולר… לנושא הקורס חשיבות מכרעת. אם הנושא לא מעניין – אנשים לא ירכשו את הקורס. כדי לבחור נושא, כדאי לענות על כמה שאלות:
• מהם הנושאים שיש לך ידע וניסיון בהם?
• מתוך כל הנושאים, מה מלהיב אותך?
• מתוך כל הנושאים, מה מעניין את הלקוחות שלך?
• מה הלקוחות שלך צריכים?
• במה הם מגלים עניין?
חשוב למקד את הנושא עד כמה שאפשר. עדיף ליצור קורס וירטואלי קצר וממוקד, ולא קורס כללי עם עודף אינפורמציה.

2. להגדיר במדויק את מטרות הקורס
כמו בכל אסטרטגיית למידה, חשוב להגדיר את המטרות לפני שמתחילים לייצר את התוכן. כדי להבין מהן המטרות נשאל את עצמנו:
• אילו כישורים ומיומנויות המשתתפים ילמדו במהלך הקורס?
• מה התועלת שתצמח למשתתפים מהקורס?
זיהו מטרות הקורס ישמשו כמצפן בתהליך הפיתוח. מטרות ברורות יעזרו לך להחליט אילו חומרים יכנסו לקורס ואילו לא (רק אלה שיתרמו להשגת המטרות כמובן).

3. להגדיר במדויק את קהל היעד ואת הצרכים שלו
חשוב מאוד לדעת מי הקהל ולהתאים את התכנים אליו. מאוד יעזור להבין איפה הקהל נמצא בנקודה ההתחלה, לפני שהוא נחשף לקורס שלך. הבנת הצרכים של הקהל תסייע לדייק את מטרות הקורס, את התוכן ואת הכלים להעברת התוכן.

4. להקנות מיומנויות
אנשים רוכשים קורסים וירטואליים כדי ללמוד לעשות משהו חדש שהם לא יודעים. פחות מעניין את הקהל לשמוע הרצאה ולרכוש ידע תיאורטי. חשוב להעשיר את הקורס בתרגילים וטכניקות מעשיים שהמשתתפים יוכלו ליישם. במידת האפשר, רצוי לשלב בקורס תרגול בפורמטים שונים: דפי עבודה, פעילויות מתוקשבות, משחקי תפקידים אונליין (אם השיעור הוא סינכרוני) וכדומה.
הקהל שלך ירגיש שנתת לו יותר ערך אם יצליח ליישם את הנלמד באופן מעשי. הלימוד הכי טוב נעשה על ידי חוויה.

5. להכין מבנה קוהרנטי
אחד ההיבטים החשובים ביותר בפיתוח קורס וירטואלי מוצלח הוא סדר. חשוב ליצור מתווה שמארגן את התוכן בדרך הגיונית, שקל להבין אותה. מומלץ להתייחס אל המבנה כמו אל בניין: הקומה הראשונה תומכת בקומה השנייה והקומה השנייה בשלישית; בדיוק כך, החלק הראשון בקורס מהווה בסיס לחלקים שאחריו וכל חלק נוסף נשען על החלק הקודם.
כדאי להתמקד רק בתוכן הרלוונטי, ולוותר על סטיות מהנושא. המתווה שיצרת יהווה "סילבוס" של הקורס ויעזור למשתתפים לנווט בין השיעורים השונים.

6. לשלב שאלות מעוררות מחשבה
קורס טוב הוא קורס שגורם ללומד לחשוב. המשמעות היא שהמנחה מעביר את עיקרי המידע ושואל את הלומד שאלות, כדי לגרום לו למצוא תשובות בעצמו. זוהי אחת הדרכים להניע לומד פסיבי לעבר אקטיביות.
אם השיעור סינכרוני, כלומר מתקיים בזמן אמת, אפשר להציע שאלה או בעיה, לבקש מהקהל להקליד את התגובות שלהם ולקיים דיון על התגובות.
אם השיעור הוא אסינכרוני, אפשר לבקש מהמשתתפים לענות על שאלה במייל או להזמין אותם לחשוב על התשובה ולענות בעצמך בשיעור הבא. זה יגרום למשתתפים להרגיש שהם פעילים יותר בקורס, ולא רק צופים בהרצאה.

7. להקפיד על ידידותיות למשתמש
הגישה לקורס צריכה להיות קלה והניווט בתוך הקורס צריך להיות פשוט וברור. כדאי שהקורס יהיה ידידותי גם לאנשים שאינם מתמצאים בטכנולוגיה. כל משתמש צריך לדעת בדיוק איך להיכנס למערכת על מנת להשתמש בכלים השונים.
אם יש לך ספק לגבי מידת הידידותיות למשתמש, כדאי לשקול להשתמש בפלטפורמה אחרת או לפחות לכתוב במפורש מה הפעולות שיש לבצע ולהראות כיצד.

8. להדגיש תכנים חשובים ולחזור על תכנים שהוזכרו
קורס וירטואלי טוב הוא קורס שיש לו ערך, כלומר, קורס שרוכשים בו מיומנויות חדשות. את התכנים החשובים כדאי להדגיש, כדי שהמשתתפים יזכרו אותם.
אפשר להדגיש תכנים באמצעות הצגת שקפים במצגת שתלווה את השיעור שלכם. אינפוגרפיקה מעניינת יכולה לעשות את העבודה ממש טוב ולהחליף הסברים ארוכים. בנוסף, לאחר שסיימתם לדבר על נושא מסוים כדאי "לאסוף" את החומר ולציין שוב את הנאמר בראשי פרקים.

9. KISS – Keep it short and simple
כפי שצוין קודם לכן, חשוב מאוד למנוע עומס של מידע. זה עלול לשעמם את המשתתפים ולגרום להם לנטוש את הקורס. מסיבה זאת, חשוב שהשיעורים יהיו קצרים ככל האפשר.
סרטונים כדאי לחתוך באורך של מקסימום כ-4 דקות. זה אומר שצריך לתמצת, להתמקד, להציג רק את מה שמעניין ואת מה שחייבים. זוכרים את הבניין שלנו? אם הקומה העליונה לא תקרוס כשנוציא את לבנה כלשהי, זה סימן שהיא לא באמת נחוצה.

10. להגביר את מעורבות המשתתפים
מחקרים מצביעים על נשירה גבוהה מקורסים וירטואליים באקדמיה, בעיקר עקב שעמום. כאמור, התפקיד שלך הוא לפתח את הקורס מתוך מחשבה מתמדת על דרכים להגביר את העניין של המשתתפים ואת המוטיבציה שלהם להמשיך להתקדם. אפשר לעשות זאת בדרכים רבות ומגוונות.
כדאי מאוד לייצר אינטראקציה – אמתית או מדומה. אם הקורס כולל אירוע חי (למשל וובינר), כדאי להזמין את המשתתפים לבצע פעולות אוניליין ולתת להם משוב מידי. אם הקורס הוא אסינכרוני, אפשר לכלול משימות חווייתיות שהמשתתפים מבצעים בזמנם החופשי. כדאי לחשוב על דרכי ייצוג מגוונות, שילוב של מדיות שונות והפעלות חווייתיות, כדי שהקורס יהיה כמה שיותר כיפי. זה מה שיגרום למשתתפים להישאר עד הסוף.

11. לעודד אינטראקציה בין המשתתפים באמצעות פלטפורמות מדיה חברתית
פייסבוק, טוויטר ואתרי מדיה חברתית אחרים יכולים להיות כלי רב ערך עבור הקורס הווירטואלי שלך. כדאי לעודד משתתפים לשאול שאלות בפוסט לפני או אחרי שהם צופים בשיעור או אפילו לצייץ בטוויטר תוך כדי הצפייה. זה גם יעודד אותם לתקשר זה עם זה ויאפשר למידה שיתופית.

12. לפתח הנחיות ברורות לתקשורת בין השיעורים ולקבלת משוב
חשוב לוודא שהמשתתפים יודעים איך לתקשר איתך, אם יש להם שאלה או חשש במהלך הקורס. כדאי גם להבהיר מתי לצפות לקבלת תשובה ממך בדוא"ל. זה יאפשר למשתתפים להרגיש שיש להם מערכת תמיכה, במיוחד אם הקורס הוא אסינכרוני, והמנחה אינו זמין אונליין.
כמו כן, כדאי לקבוע כיצד נותנים משוב למשתתפים, ואיך מקבלים משוב מהם. לדוגמא, אפשר לערוך סקר בסוף הקורס או לקיים צ'ט בזמן אמת.

לסיכום, פיתוח קורס וירטואלי דורש גישה שונה מפיתוח סדנא או תכנית לימודים פרונטלית. חשוב לזכור כל הזמן לייצר מעורבות גבוהה, כדי שהמשתתפים יישארו בקורס עד סופו. חשוב להקפיד על תוכן מרתק ולתכנן את הקורס סביב אסטרטגיית למידה ברורה, עם מבנה קוהרנטי, שיאפשר הבנייה משמעותית של החומר הנלמד.

לימודים אונליין