ב-10 בפברואר, על אף מזג האוויר הסוער,
נסעתי לכנס צ'ייס העשירי לחקר חדשנות וטכנולוגיות למידה,
שהתקיים באוניברסיטה הפתוחה ברעננה.
אחרי שעתיים של פקקים נחתי ישירות אל תוך אולם הרצאות ענק,
והתענגתי שוב על התחושה של להיות סטודנטית, כמו פעם.

קוד פתוח: יתרונות ואתגרים

את הרצאת הפתיחה העביר פרופ' יוחאי בנקלר מאוניברסיטת הרווארד,
שדיבר על השינוי שעובר העולם בעקבות השימוש במערכות קוד פתוח.
המאה ה-21 מאופיינת בחדשנות הרבה יותר גבוהה מהמאה הקודמת, הסביר בנקלר,
והיא מצריכה שינוי תפיסתי מבחינה כלכלית וחברתית. כיום הרשת מחייבת אינטראקציה חברתית,
ונשענת על ההנחה שהאחר הוא בן שיח ולא יריב. אין היררכיה, וכל אחד יכול לתרום את חלקו.
לפי בנקלר, שינויים אלה מוכיחים שהמוטיבציה האנושית אינה אנוכית, ושאין גבול למה שנשיג בעבודת צוות.

למידה באמצעים חזותיים

במושב הראשון בחרתי להקשיב לכמה מחקרים בנושא שימוש בהרצאות וידאו מקוונות. באופן לא מפתיע, המרצים תיארו אחוזי צפייה גבוהים בווידאו בפלטפורמות שונות של קורסים וירטואליים (כדוגמת MOOCS). מסתבר שאחוז לא מבוטל של סטודנטים עונים תוך כדי הסרטון על שאלות, שמוסיפות אינטראקטיביות ומונעות צפייה פסיבית. אחרי שבמשך 6-8 דקות לא קורה שום דבר מיוחד בסרטון (כלומר מוצגת הרצאה בלבד), אנשים פשוט נעלמים. לאורך השבועות של הקורס הנבדק חלה ירידה משמעותית במספר המשתתפים שצרכו את הווידאו באופן מקוון. מכל ההרצאות ששמעתי במושב זה, דומה שהמסקנה היא שכדאי ליצור סרטונים אינטראקטיביים וחשוב מאוד לקצר, גם את אורך הסרטונים וגם את אורך הקורס.

משאבי למידה פתוחים

המושב השני עסק בסוגים שונים של משאבים דיגיטליים פתוחים ברשת (OER-OPEN EDUCATIONAL RESOURCES). מחקר אחד בדק את אופן השימוש של מפתחי הדרכה בארגונים בארץ במשאבי הלמידה הפתוחים, וגילה שרובם משתמשים במאגרים "קטנים", מאגרים שאינם מיועדים למטרות לימודיות, תוך ביצוע שינויים במשאב המקורי ושילוב בינו לבין משאבים אחרים. מהמחקר עולה שיש עוד דרך לעשות כדי לשפר את השימוש ב-OER על ידי מפתחי הדרכה בארגונים ואולי אפילו ליצור מאגרים ייעודיים לעולם התעשייה.

מחקר אחר בדק כיצד מורים משתמשים במאגר משאבי הלמידה של הספרייה הלאומית, ומצא שיש פער גדול בין תפיסת החשיבות של שילוב טכנולוגיה בהוראה לבין השימוש בשטח. הפער נובע מחסמים טכנולוגיים ופדגוגיים. אחת המסקנות היא שיש להכשיר מורים כדי להגביר את השימוש במשאבי למידה פתוחים ברשת.

אחרי המושב השני יצאתי להפסקה.

אמשיך בפוסט הבא.

shutterstock_227164972_eye_small