לפני שבועיים נפלה בחלקי ההזדמנות להשתתף בטקס אינדיאני – סו'ט לודג'. למי שלא מכיר, זהו טקס אינדיאני, שמתבצע בתוך אוהל עגול, הבנוי מענפים ומכוסה בשמיכות. במהלך הטקס מכניסים לתוך האוהל אבנים לוהטות שחוממו במדורה כמה שעות קודם לכן, מפזרים עליהן צמחי מרפא שעליהם שופכים מים, ויושבים בתוך האדים החמים. הטקס מלווה בברכות, בסיפורים ובשירים. חבר הזמין אותי לחגוג איתו בדרך מיוחדת זו את יום הולדתו.

זאת היתה הפעם הראשונה שלי, מה שעורר בי חשש. בגלל שאני קלאוסטרופובית (ובמיוחד בהתחשב בזיכרון החוויה הלא נעימה שחוויתי במערות בית גוברין לפני כמה חודשים) פחדתי להיות סגורה בתוך אוהל חשוך, ועוד עם אנשים שאני לא מכירה. בכנות, גם לא הייתי בטוחה שאני מתחברת לכל העניין הזה של להזיע… אבל החלטתי להתמסר ולראות מה יקרה.

התוצאה הפתיעה גם אותי! בהתחלה עלה הפחד, ואפילו ביקשתי מזאת שישבה לידי שתיתן לי יד (-: אבל מרגע לרגע נרגעתי יותר ויותר. הרגשתי כמו עובר ברחם. חמים ונעים. בנוכחות מלאה של הרגע. לא עניין אותי מה קורה מחוץ לאוהל או מה יקרה אחרי שאצא. התמסרתי לחלוטין לחוויה, ולא רציתי שהיא תיגמר. בחושך נזכרתי עד כמה אני אמיצה.

מעבר לחוויה המנטלית, הרגשתי השפעה חיובית על הגוף שלי. בדרך כלל אני סובלת מקור, ובתוך האוהל הרגשתי שהחום מגיע לי לתוך העצמות. פתאום ראיתי דרך לעבור את החורף (המצחיק) שלנו ביתר קלות. ובשל ההצלחה המסחררת… החלטתי לבנות סו'ט לודג' אצלי בחצר.

כשחיפשתי באינטרנט מידע על תהליך הבנייה לא מצאתי משהו שמסביר על כך צעד אחר צעד. ובהנחה שחלק מחבריי יידבקו בחיידק, תיעדתי את התהליך בתמונות, ואסביר אותו שלב אחר שלב, כדי שתוכלו גם אתם לבנות לעצמכם סו'ט לודג' בקלילות.

איך בונים סו'ט לודג' ב-7 צעדים?

צעד 1: מביאים אבני בזלת מרמת הגולן. צריך משהו כמו 20 אבנים. עדיף שלא יהיו גדולות מדי כדי שיתחממו מהר.

צעד 2: נוסעים ליער, מחפשים עצים שקרסו, מוצאים ענפים גמישים (עדיף במבוק או סיגלון). כדאי למצוא כ-8 ענפים גדולים שיהוו קשת שלמה של האוהל (אם לא מוצאים – לא נורא, אנחנו הצלחנו לחבר שניים לקשת). את הענפים הקטנים מסביב חותכים עם מצ'טה (הרגשתי כמו בהישרדות).

צעד 3: שולחים הודעה בו'וטסאפ של השכונה שלכם ושואלים אם למישהו במקרה יש שמיכות שהוא לא צריך. עד שמישהו יענה, השלד של הסו'ט יהיה מוכן.

צעד 4: מביאים חבל (עדיף שיהיה טבעי, אבל לנו לא היה והחלטנו לזרום עם הקיים), מספריים ופטיש ומתחילים לבנות את הקשת. תומכים בכל ענף באמצעות קשירה ליתד מבמבוק או מענף חזק.

אבנים לסו'ט לודג'

איך בונים סו'ט לודג'

שלד של סו'ט לודג'

סאונה

צעד 5: חופרים בור באמצע הקשת. שם יישבו האבנים הלוהטות.מעגל הזעה
צעד 6: מחברים ענפים בשורות שמקיפות את השלד, וביניהם קושרים עוד ענפים, ליצירת מבנה כמה שיותר יציב.בקתה אינדיאנית
צעד 7: מניחים מעל את השמיכות מהשכנה.טיפול סו'ט לודג'
עכשיו נשאר להחליט מתי מדליקים את האש…

בהצלחה,
עדי