טל פרנק בן-משה
עמלת רבות בהכנת קורס אינטרנטי, סיימת את ההפקה, השקעת מאמצים רבים בחשיבה, בדיוק התכנים, בהתאמת המערכת למשתמשים.

יש לך קורס אינטרנטי מצוין! אז למה לא קונים???

השיווק של קורס אינטרנטי לא מתחיל ביום שסיימת להפיק את הקורס ולהעלותו לאתר. פעילות השיווק מתחילה הרבה קודם. למעשה, אנחנו צריכים להתחיל בשיווק הקורס, כבר ברגע שהחלטנו ליצור אותו.

ישנם מהלכים שעלינו לעשות לפני יצירת הקורס, מהלכים שנעשה תוך כדי ומהלכים שנעשה למכירת הקורס, לאחר שהכל מוכן.

מתכוננים לקראת יצירת הקורס

1. בדיקת היתכנות שיווקית:
האם יש הצדקה להשיק את הקורס שברצונך ליצור? האם יש לשוק זה לקוחות? האם קיים מוצר דומה בשוק, מהי צפיפות התחרות? מה פוטנציאל המכירה לקורס ושאלות נוספות, בהתאם למורכבות הקורס, הקהל והענף.

2. הגדרת יעדים עסקיים:
כל מהלך שיווקי עליך לחבר את השיווק לעסק. עליך להגדיר מהם היעדים העסקיים, מה ברצונך להשיג ממכירת הקורס האינטרנטי. האם ברצונך לייצר מחזור מכירות של 1000 ₪ בחודש או 100,000 ₪ בחודש? האם מטרת יצירת הקורס היא מכירה או מטרה אחרת, לדוגמא, חשיפה, מספר רב של הורדות, הגדלת רשימת המנויים כדי להכין את העסק לקראת אקזיט וכדומה. לכל מטרה יש משמעות אחרת בתשתית הנדרשת בשלב מאוחר יותר.

3. מיהם הלקוחות:
למי הקורס מיועד. כאן עלינו לקחת בחשבון 3 קבוצות לקוחות שונות, לעיתים יש חפיפה ביניהם ולעתים כל קבוצה תתאפיין בהתנהגות צרכנית שונה.
הלקוחות המשלמים – אלו שירכשו את הקורס.
הלקוחות המשתמשים – אלו שילמדו בפועל.
הלקוחות המשפיענים – אלו שישפיעו על מקבלי ההחלטה. גם על אלו שירכשו וגם על אלו שילמדו.
עלינו להבין מיהם הלקוחות השונים, איפה הם נמצאים ואיך נוכל להגיע אליהם.

4. מה פוטנציאל המכירה של הקורס:
יש לנו נטייה להתאהב ברעיונות שלנו, אבל, השאלה המרכזית היא האם יש סיכוי שמישהו ישלם עבורם? אפשר לערוך סקר שוק קצר, לבדוק מהי רמת המוכנות של הלקוחות הפוטנציאלים לשלם עבור המידע שאנחנו רוצים לספק. אפשר להריץ פיילוט במערכת מימון המונים ולראות אם אנשים מוכנים לשלם בפועל עבור הרעיון שלנו. בכל מקרה, חשוב להבין מה פוטנציאל המכירה, עוד לפני שניגשים ליצירת התוכן של הקורס עצמו.

במהלך יצירת הקורס

מהי תשתית השיווק הנדרשת להשגת היעדים שהוגדרו בשלב המוקדם.
עלינו לערוך סקירה, להבין איזו תשתית שיווק קיימת ברשותנו?

• האם יש לנו אתר אינטרנט
• האם הקורס יופיע במערכת למידה בתוך האתר או שיהיה במערכת חיצונית. [המלצה אישית: תמיד לשאוף להתקין מערכת e-learning באתר, לייצר נכסים של העסק].
• האם ברשותנו מערכת דיוור שבאמצעותה נוכל לנהל מערכת יחסים ארוכה עם הלומדים.
• האם יש לנו קהל עוקבים גדול דיו כדי להתחיל ולשווק את הקורס.
בדיקת התשתית הקיימת תאפשר לנו להבין מה קיים ומה הפער שעלינו לסגור, על מנת שנוכל לשווק ולמכור את הקורס.

השקת הקורס

בהתאם ליעדים העסקיים, לקהל המטרה, לתשתית הקיימת, עכשיו עלינו להכין תכנית שיווק מפורטת, תכנית השקה לפרטיה הקטנים. כדי שנוכל להגיע לכל הלקוחות, שנוכל למכור בהיקפים שתכננו והקורס, שעמלנו עליו קשות, יניב את התפוקה המצופה.

השקת קורס אינטרנטי דומה לכל תכנית השקה של מוצר או שירות חדש. השוני היחידי הוא שכאן מדובר במוצר אינטרנטי, ולכן מרכז תשומת הלב יהיה שימוש בכלי פרסום ושיווק דיגיטליים. אבל, אל לנו להסתפק רק במרחב הדיגיטלי, אלא לשלב גם שיווק אופליין, כדי להכניס קהל רחב לתוך המרחב הדיגיטלי.

בהשקה צריך לקחת בחשבון את שלבי הקנייה השונים בהם מצויים הלקוחות הפוטנציאלים, ולתת מענה לכל שלב, החל משלב החשיפה, המודעות לצורך, סקר השוק, המשא ומתן ועד לשלב הקנייה. וכמובן, שאל לנו להזניח את השלב החשוב ביותר, שלב ההוקרה ושירות הלקוחות.

השקת הקורס תשלב פנייה לקהל העוקבים המיידי והנגיש לבעל העסק, לצד הגדלת קהל לקוחות פוטנציאלי באמצעות פרסום המונים ברשת האינטרנט.

לסיכום, ההחלטה ליצור קורס אינטרנטי כחלק מסל המוצרים של הארגון, היא החלטה חשובה. בין אם מדובר בכלי ללמידה פנים-ארגונית וקהל היעד הוא העובדים בארגון. או אם מדובר בלמידה חוץ ארגונית, כגון למידה על המוצרים או השירותים שהארגון מספק ואז קהל היעד הוא לקוחות החברה. בשני המקרים, עלינו להתכונן היטב בהיבט השיווקי, כדי שנוכל להניע את הלקוחות הפוטנציאלים לממש את הלמידה בקורס.

הכותבת:
טל פרנק בן-משה, מאסטר בשיווק ומומחית במיתוג. עוסקת בשיווק כמעט שני עשורים, 13 שנה בניהול שיווק בחברה גלובלית, ובשש השנים האחרונות יועצת שיווק עצמאית. חיה, נושמת ואוהבת שיווק ומאמינה שבחיים הכל שיווק.
נייד: 052-2932051
אימייל: tal@wiseway.co.il
אתר: www.wiseway.co.il
טל בלינקדאין https://www.linkedin.com/in/wiseway

למידה מתוקשבת