עדי סימון בר

תחום הלמידה המקוונת הולך ומתפתח ומשנה את האופן שבו מיליוני אנשים לומדים ברחבי העולם. יותר ויותר עסקים משתמשים בהכשרה וירטואלית כפתרון יעיל להדרכת העובדים או הלקוחות שלהם, לפיתוח מקצועי, להקניית מיומנויות ועוד. עם צמיחתן של פלטפורמות איכותיות ללמידה באינטרנט, חלה עלייה משמעותית בכמות הקורסים הווירטואליים ברשת, והם הפכו להיות פתרון מעשי ומזמין שמאפשר להגיע לקהלים במקומות שונים באופן נרחב ובעלויות נמוכות יחסית.

השימוש בקורסים וירטואליים נהיה נפוץ יותר ויותר גם באקדמיה. אוניברסיטאות ומכללות רבות מציעות לימוד לתארים באינטרנט, ולאחרונה החלו בתי ספר בעולם להשיק פלטפורמות של קורסים מקוונים פתוחים (MOOCs) כדי לספק לומדות חינוך חינם לקהל העולמי, לעתים קרובות בשיתוף פעולה עם מוסדות אחרים.

המונח "קורס אינטרנטי" – המוכר גם בשמות אחרים כגון קורס וירטואלי, קורס מקוון, קורס מתוקשב, ולמידה מרחוק (e-leaning) – מתייחס להכשרה שמועברת בסביבה וירטואלית או מדומה, או כאשר מנחה ולומד נמצאים במקומות נפרדים. המשמעות היא שאפשר היום ללמוד כמעט כל דבר אונליין.

רוב האנשים שמפתחים קורסים וירטואליים חושבים שסביבת הוראה וירטואלית נועדה לדמות את החוויה בכיתת לימוד מסורתית. ואולם, כדי ליצור מעורבות גבוהה (high engagement) בקורס אינטרנט, לסביבה צריכים להיות מאפיינים ייחודיים, המותאמים לאופייה המיוחד של הלמידה מרחוק.

למה כדאי לפתח קורס וירטואלי?

מנקודת מבטו של בעל עסק, קורס אונליין ברשת נוצר בדרך כלל מתוך הצורך להכשיר אוכלוסייה גדולה, המפוזרת במקומות שונים, בצורה יעילה יותר ובעלות נמוכה יחסית. השימוש בקורס וירטואלי מאפשר לספק חוויות למידה רבת ערך למשתתפים, לחסוך בעלויות נסיעה ולאפשר ליוצר ליהנות מהכנסה נוספת מהבית.

היתרונות בפיתוח קורס אינטרנטי

עלות נמוכה יחסית – חיסכון בעלויות נסיעה, השכרת מקום לסדנא, אוכל ו/או לינה

זמינות ונגישות גבוהה – אפשר ללמוד בכל זמן ובכל מקום. הקורס שלך יכול להימכר בכל מקום בעולם 24/7

נוחות – לומדים יכולים לבחור מתי ואיפה הם רוצים להשתתף בקורס, בין אם הם בבית או במשרד, דרך המחשב הנייח או דרך המכשירים הניידים שלהם. מתאים במיוחד לאנשים עסוקים (כמו כולנו)

מודולריות – אפשר לשנות חלקים בקורס לאחר עלייתם לאוויר, אפשר לבנות מודולים קצרים או ארוכים ולהציע לקהל הלומדים לשלב קורסים נוספים כתכנית השלמה

אין הגבלה על כמות משתתפים – הסביבה הווירטואלית של הקורס יכולה להכיל מספר גדול של תלמידים מבלי להגדיל את כמות החומרים או המרחב הדרוש בדרך כלל בכיתה

שיפור ההבנה – קורס וירטואלי טוב מושתת על מבנה קוהרנטי אשר תומך בהבניית הידע. הלקוח יכול לצפות בהדרכה הווידאו כמה פעמים שהוא רוצה, ומאחר שהכל מוקלט, הוא לא מפסיד חומר

קהל מגוון – בגלל שקורס וירטואלי יכול להגיע לכל מקום בעולם, תלמידים ומנחים ממגוון רחב של תרבויות ומקומות גיאוגרפיים יכולים להשתתף בקורס בו-זמנית

חוויה ייחודית – הכלים הקיימים כיום ברשת מאפשרים ליצור חוויית לימוד עם ערך מוסף שאי אפשר ליצור בכיתת לימוד רגילה

מעוניינים לפתח קורס וירטואלי? פנו אלינו, נשמח לסייע לכם בכל שלבי התהליך!