יעל שגיא-אריאן וזוהר בן-שוהם
למה בכלל צריך חוויה?

מה אתם זוכרים יותר? את הפעולה בתנועת הנוער או שיעור בבית ספר? קבוצה פרונטאלית או הדגמות של המרצה?

המוח שלנו מושפע מרגשות – ככל שהנושא יותר מקושר רגשית, המוח יזכור אותו טוב יותר.

המוח מחפש משמעות – ככל שאני מעגן את הידע במסגרת כללית שרלוונטית לחיים, הידע יופנם יותר והתהליך יהיה משמעותי יותר.
מחקרים מראים שאנו נוטים לזכור יותר תמונות צלילים וקולות מאשר מילים ולכן לחוויה יש משמעות גדולה בשמירת הזיכרון ובחיבור לתהליך. ככל שנגוון את ערוצי הלמידה נוכל להגיע למגוון רב יותר של אנשים.

כמאמנים / מטפלים / אנשי הוראה אנחנו משתמשים הרבה בכלים שפתיים, רשימות וכתיבה, אך חשוב לזכור כי כדי שנצליח ליצור חוויה, רצוי שיתרחש גם חיבור שהוא מעבר למילים כפשוטן- ועל החיבורים האלו כדאי לחשוב מראש.

כשאתם עומדים מול קבוצה או יושבים אחד על אחד, דמיינו "יצור" קטן שיושב לכם על הכתף ומזכיר לכם, "תהיו רלוונטיים", תגעו ברגש! , תלהיבו…..".

לעיתים,
• תרגיל מסוים יכול להוביל לתובנות הרבה יותר מאשר מלל
• סרטון של דקה יכול לעורר בנו רגש הרבה יותר מהר משיחה של חצי שעה
• מאכל מסוים מזכיר לנו תקופה או אנשים בשנייה הראשונה שראינו או טעמנו אותו

זאת החוויה!

אז מה זאת חוויה?

ישנן הגדרות רבות למילה חוויה, המושגים שחוזרים על עצמם בהגדרות הם – התנסות, חיבור רגשי, הרגשה עמוקה.

חוויה לא חייבת להיות משהו גדול, רחוק וחד פעמי, חוויה זה כל מה שנוגע, מעורר ומחבר.

מתוך הידע התיאורטי והרבה שעות ניסיון בקבוצות ובמפגשים פרטניים, מצאנו את 5 האלמנטים שמלווים אותנו בתכנון למידה חווייתית.

לא תמיד יש צורך לשלב את כל חמשת האלמנטים ולפעמים אפילו אחד יספיק, אבל חשוב לזכור ששילובם בתהליך יגדיל את הסיכוי להגיע לכמה שיותר אנשים.

בניית סדנא
יצירת חוויית לימוד
בואו נבחן את הדברים –

התנסות – יש הבדל בין לדבר על או לעשות את… למשל – מה עדיף? לדבר על החשיבות של תכנון שבועי או לבקש מכל משתתף להכין אחד כזה לעצמו ולבדוק האם ובמה זה עזר לו.

רגש – עולם הרגש הוא גדול ומורכב, הוא עובר בין אושר, תסכול, תקווה, בלבול ועוד, פעילות שתצליח "לגעת" ברגש, תקדם את מטרת המפגש.

חושים – השמיים הם הגבול – סרטון, שימוש באוכל, יציאה החוצה, תנועה בחדר… כל פעילות שמתחברת למטרה ומפעילה את החושים, תקפיץ את החיבור לנושא.

תובנה אישית – מפגשים בהם נצליח לגרום למשתתף להגיע לתובנות על עצמו, הם יקרים מפז ושווה להשקיע במחשבה איך לעשות זאת. לפעמים אפילו שאלה חזקה יכולה לעשות את העבודה – חשבת פעם על – מה הייעוד שלכם? מאיזה הרגל אתם מוכנים להיפטר?

רלוונטיות – בתכנון פעילות חשוב לחדד את המטרה והמסר על מנת שיעבור בצורה, ממוקדת מוחשית ורלוונטית.

אז צאו לדרך, המשיכו לעשות את הטוב שאתם עושים כל אחד בדרכו וצרו לכם את אותו "ייצור" קטן שישב לכם על הכתף ויזכיר לכם את חמשת האלמנטים שיהפכו את הלמידה / התהליך לחווייתי ומשמעותי.

כותבות המאמר:
יעל שגיא-אריאן וזוהר בן-שוהם מבית "מה המצב" – כלים חווייתיים לעבודה משמעותית בקבוצות ובמפגשים אישיים, יוצרות ומפתחות את ערכות ושיטת "מה המצב". למידע נוסף ניתן לבקר באתר "מה המצב" ובעמוד הפייסבוק של "מה המצב".